top of page

Balon ve Stent İşlemleri

Balon ve stent nedir?

Balon ve stent işlemleri damarlarımızda gelişen darlık ve tıkanıklıkların tedavisinde kullanılan damar içinden yapılan işlemlerdir. Fistül ve greft damarlarında fistülografi ile saptanan darlık ve tıkanıklıklar balon ile genişletilir. Darlığın tekrar tıkanmaması için stentler uygulanır. Genellikle fistülografi ile aynı seansta yapılabileceği gibi, farklı seanslarda da yapılabilir.

 

Balon ve stent işlemi nasıl yapılır?

Balon ya da stent işlemi fistülografiye benzer şekilde anjiografi salonunda yapılır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Darlığın yerine veya özelliğine göre işlem süresi 30 dakika ile 2 saat arasında değişir.

 

Damar çapına ve darlığın uzunluğuna uygun bir balon seçilip önceden gönderilmiş olan kılavuz tel üzerinden darlığa kadar gönderilir ve burada balon uzun süre şişirilerek, darlığa neden olan,  pıhtı veya kirecin damar duvarına sıkışması, böylece daralmış damarın açılması sağlanır.

Balon işlemi ile genellikle iyi bir sonuç alınsa da, kısa süre sonra hastaların önemli bir oranında damar kendi esnekliği ile daralmaktadır. Bunu engellemek için esnek olmayan, metalden yapılmış stenler kullanılır. Balon üzerine yerleştirilmiş bu metal stentler, balon uygulamasına benzer şekilde uygun çap ve uzunlukta seçilir. Darlık bölgesinde balonun şişirilmesiyle stent açılır. Böylece hem damarın genişlemesini, hem de tekrar daralmayı engelleyerek uzun dönemde de açık kalması sağlanır.

 

 

bottom of page