top of page

Evdesiniz

 Ağrı ve şişkinliği azaltmak için ilk 24-48 saat süresince kolunuzu kalp seviyesinde tutmanız uygundur. Bunun için kolun altına yastık koyun. Kolu mümkün olduğu kadar düz tutunuz.


 Kolunuzun altına yastık koyarak, kolunuzun kalp seviyesinde olmasını sağlayın.


 Pansumanınız bir miktar kan ile kirlenebilir. Aşırı kirlenme durumunda temiz gazlı bez ile pansumanı değiştirmeniz gerekebilir.


 Ağrınız olursa parasetamol içeren ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.


 Operasyonun ertesi günü damar cerrahınız önerdiyse, fistül olgunlaşmasını hızlandırıcı el eksersizlerine başlayınız.

Ameliyat bölgesi çevresinde bir miktar ciltaltı kan sızmasına bağlı morarmalar izlenebilir. Bu bölgeye pomad (Lasonil) sürülebilir.

Ameliyat sonrası ilk haftalarda ameliyat bölgesinde ağrı, kızarıklık, ısı artışı ve akıntı enfeksiyon ihtimalini düşündürür. Bu durumda diyaliz hekiminiz size uygun antibiotik başlayacaktır.

Özellikle greft yerleştirlen hastalarda kolda şişlik ve kızarıklık gelişebilir. Bu durumda kolun yüksekte tutulması ile bu şişlik geriler. Kolunuzda belirgin şişlik olduğunu düşündüğünüzde erken  kontrole gelmeniz uygundur.

 Ameliyat olan kolunuzda soğukluk, solukluk ile beraber ağrı dolaşım bozukluğunu gösterebilir. Bu durumda doktorunuza danışınız.

Fistülün çalışmasını günde 1 kez kontrol ediniz. Fistül tıkanması durumunda  erken müdahale çok önemlidir. Erken revizyon denilen müdahalelerle fistülünüz tekrar çalışır duruma getirilebilir. Böylece katater gerekmeden fistülünüzden diyalize devam edebilirsiniz.

 

bottom of page