top of page

Fistül Kapatılması

Fistül kapatılması nedir?

Fistül ameliyatı ile oluşturulan atardamar ile toplardamar arasındaki bağlantının iptal edilmesidir. Bunun için operasyon bölgesinde yapılan kesi ile bağlantı noktasına ulaşılmakta ve bağlantı iptal edilmektedir.

Hangi durumlarda fistülün kapatılması planlanmalıdır?

Elde dolaşım bozukluğu: Fistül akımı genellikle ele giden kan akımını bir miktar azaltmaktadır. Elde soğukluk, morarma, ağrı ve iyileşmeyen yaraların oluşması dolaşım bozukluğunun göstergesidir. Bu durumda öncelikle fistül çalışmasını sınırlayan operasyonlar planlanır. Şikayetler fazlaysa ve diğer yöntemlerle sonuç alınamadıysa fistülün kapatılması düşünülmelidir

Damarlarda anevrizma (balonlaşma): Balonlaşmalar kullanımda risk oluşturuyor ve  fistülde patlama riski mevcutsa fistül kapatılabilir.

Kolda ileri derecede ödem ve çap farkının oluşması: Bu durumda özellikle kalbe giden büyük toplardamarda darlık veya tıkanmadan kuşkulanmalıdır. Bu sorunlar ameliyatsız yöntemlerle giderilmeye çalışılır. Ama sorun devam ediyorsa fistül kapatılabilir.

Böbrek nakli sonrası fistüle ihtiyacın kalmaması: Sorunsuz giden böbrek nakli sonrası AV fistüllerin kapatılması planlanabilir.

Böbrek nakli sonrası fistüller ne zaman kapatılmalıdır?

Böbrek nakli sonrası böbrek fonksiyonlarının sorunsuz olarak devam ettiği hastalarda fistülün kapatılması düşünülmelidir. Fistül kalbin yaptığı işi artırmakta ve el dolaşımında sorunlar yaratabilmektedir. Nefroloğunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir. Genellikle sorunsuz giden böbrek naklinden 1 yıl sonra fistül değerlendirilmeli ve gerekirse kapatılmalıdır.

bottom of page