top of page

Öneriler-Uyarılar

1)      Her hasta fistülün çalıştığını kontrol etmelidir. Fistülde titreşim azaldığında veya kaybolduğunda elinizi açıp kapatarak eksersiz yapın. Bu durumda diyaliz doktorunuza veya hemşirenize hemen bilgi veriniz. Damaryolunun tıkanması durumunda hemen yapılan müdahaleler damaryolunuzu kurtarabilir.

2)      Fistüllü kolunuzu diyaliz günü sabahı sabunla iyice yıkayınız

3)      Diyaliz hemşireleri iğneleri yerleştirirken temizliğe ve sterilliğe son derece özen göstermelidir. Her hasta için ayrı eldiven kullanılmalıdır.

4)      Diyalize giderken kolunuza losyon veya kremler uygulamayın. Böyle kremler flasterlerin sıkıca yapışmasına sebep olabilir. Bu ise cildin tahrişine yol açar. Koruyucu krem ve losyonlar diyaliz sonrası veya diyalizin olmadığı günlerde uygulanmalıdır.

5)      Bazı ciltler flaster ve bandajlara aşırı hassastır. Diyalizden sonra uygulanan bandaj ve flasterlerin uzun süre kalması cildi tahriş edebilir. Bandaj ve flasterleri kanamanın durduğundan emin olduktan sonra çıkartınız.

6)      Doktorunuza ve diyaliz hemşirenize enfeksiyon şüphesi oluştuğunda hemen haber veriniz. Fistüllü kolunuzdaki enfeksiyon bulguları  kolda şişme, kızarma ve lokal ısı artışıdır.

7)      İğne uygulama yerleri değişmelidir. İğnenin damarınıza yaptığı hasarın düzelmesi için süre gereklidir. Uzun süre aynı yerden yapılan girişler damaryolunuzda daralma, genişleme ve enfeksiyon gelişimine sebep olur. Diyaliz hemşirenizin iğne yerlerinin değişmesi isteklerine destek veriniz.

8)      Diyaliz çıkışında kanayan iğne yeri üzerine uygun şekilde basınç uygulayınız. Aşırı baskı damaryolu akımını durdurur ve pıhtılaşmaya yol açar.

9)      Diyaliz doktorunuzun tansiyonunuz konusundaki direktiflerine uyunuz. İyi bir tansiyon kontrolü fistül ve greftiniz için çok önemlidir. Damaryolunuzun çalışması sizin tansiyonunuzla direkt orantılıdır. Tansiyonunuzu düşüren uygulamalardan uzak durunuz.

10)  Bayılma, baş dönmesi ve bayılma sonrası fistülünüzün çalışmasını kontrol ediniz.

11)  Sıvı alımınızı kontrol altında tutun. Diyaliz seansları arası fazla sıvı almanız uygun değildir. Fazla sıvı almanız durumunda, bu fazla sıvıyı çekmek için diyaliz sonunda tansiyonunuz düşer ve fistülünüzde pıhtı gelişebilir.

12)  Diyaliz sonunda iğne yerlerine uygulanan flaster ve bandajlar akımı kısıtlayabilir. Bu sebeple kanama durduktan sonra flaster ve bandajları çıkarınız.

13)  Fistüllü tarafınız üzerine uyumayınız. Bu akımın kesilmesine ve pıhtı oluşumuna yol açabilir.

14)  Günlük aktivitelerinizde fistülünüzü koruyacak önlemler alınız.

15)  Asla fistül bölgesine kese veya masaj uygulatmayınız.

16)  Asla fistülünüzü kan almak ve ilaç vermek için kullandırmayınız.

17)   Asla fistülünüz üzerine saat veya bileklik türü şeyleri takmayınız.

18)  Asla yakın temas gerektiren sporları yapmayınız.

19)  Doktorunuz önerdiği şekilde fistüllü kol ile eksersiz yapınız. Zayıf fistüllerde fistül geliştirici eksersizler damaryolu akımınızı artırabilir.

20)  Fistüllü kolunuzdan tansiyon ölçtürmeyin. Fistüllü kolunuzdaki damarlar kan almak , ilaç verilmesi için kullanılmamalıdır.

21)  Damaryolunuz kasıkta ise ( kasık grefti veya fistülü) bacaklarınız kıvrık durumda uzun süre tutmayınız.

22)  Kolunuzu aşırı sıkan  ve rahat çalışmasına engel olan kıyafetleri giymeyiniz.

23)  Fistüllü kol ile çok ağır işler yapmayınız. Ağır poşetler ve ağır yükleri kaldırmayınız.

24)  Kesici ve delici aletler kullanırken çok dikkatli olunuz. Kolunuzu her türlü travmadan koruyunuz. Kolunuza yönelik bir kesi veya çarpmada aşırı kanamalar oluşabilir.

25)  Fistülünüzden aşırı kanama oluştuğunda kanama üzerine baskı uygulayarak en yakın hastaneye başvurunuz .

26)  Sigara içmeyiniz.

bottom of page