top of page

Tedavi Planınız

Size böbrek yetmezliği tanısı konduğunda nefroloğunuz (böbrek hastalıkları uzmanı) hastalığınızın durumu ve gidişatı hakkında gerekli bilgileri verecektir. Size diyet önerileri ve ilaç tedavileri uygulayacaktır. Bu tedavilerin amacı azalmış böbrek fonksiyonlarını korumak ve size diyaliz gerekme ihtiyacını en aza indirmektir:

 

1) Düzeltilebilir sebepleri bulmak ve tedavi etmek:

   a. Şeker hastalarında kan şekeri normal  seviyelerde tutulur.Bunun için ağızdan alınan haplar ve insülin kullanılır.

   b. Sıvı dengesinin sağlanması: Sıvı kayıpları tansiyonu düşürerek böbreğin beslenmesini bozabilir. Sıvı yüklenmesi ise ciddi kalp ve akciğer sorunlarına yol açabilir.

   c. Diyetin düzenlenmesi.

 

2) Kalp ve damar sistemi sorunlarını en aza indirmek

 

3) Kan basıncını normal seviyelerde tutmak: Normal insanlarda kan basıncı 120/80 mm Hg dir. Böbrek hastalarında tansiyonu normal seviyelerde tutmak için  böbrek fonksiyonlarının bozmayan tansiyon düzenleyici ilaçlar tercih edilir.

 

4) Böbrekte oluşan hasarın ilerlemesini durdurmak

 

5) Kolesterol tablosunu düzeltmek: Kolesterol ve yağ tablosunu düzeltmek için diyetler ve ilaç tedavileri uygulanır.

 

6) Kansızlığı tedavi etmek: Demir içeren ilaçlar ve Eritropoetin hormonu ile kansızlık tedavi edilmelidir.

 

7) Potasyum yükselmesini önlemek: Kan potasyum düzeyi yakından takip edilmelidir. Düşük potasyum içeren diyet, potasyum düşürücü ilaçlarla potasyum düşürülür. Bunlara rağmen potasyum yükselmesi gelişirse diyaliz başlanabilir.

 

8) Kalsiyum ve kemik dengesini korumak: Kalsiyum yükselmesinden kaçınmak gerekir. Diyetle ayrıca fosfor kısıtlaması gerekir.

 

9) Oluşan şikayetlerin önlenmesi ve tedavisi

bottom of page